Bu hafta neler dinledim? Black Sea Dahu, Cihangir Aslan, Polen ve Bade Nosa…

Geçtiğimiz 2 hafta yeni müzik radarı bir hayli doluydu.

İsviçreli indie-folk topluluğu Black Sea Dahu’nun yeni single’ı Glue etkileyici bir şarkıydı. Grubun 2018’de yayımladığı White Creatures albümünü epey sevmişken, Glue başka kapılar da araladı. Albüm/single kadar cover’larını da önemsiyorum. Glue’nun cover’ı da şarkı hakkında epey ipucu veriyor. İpucu belki şarkının çağrışımları da olabilir ancak şu bir gerçek ki şarkının büyüsü bende, en sakin anımızda duyduğumuz anlık telaşı hissettirdi.

Janine Cathrein, Black Sea Dahu

İsviçre, Almanya, Avusturya ve Fransa’dan çıkan yeni nesil müziği daha fazla tanımak istiyorum. Black Sea Dahu belki Bonaparte, musique en route, Sophie Hunger ve Frittenbude gibi başka başka pencereler de açabilir bunun için.

Diğer bir şarkı ise Cihangir Aslan’ın Reborn’u oldu. Roots albümü başlı başına bir hikaye iken, Aslan yerli elektronik sahnenin nitelikli işlerinden olan üretimlerine devam ediyor. Reborn vesilesiyle dönüp bir kez daha Night Owl’u dinledim. Üzerine de Ride to Light şarkısında gezindim. Sahiden ilham verici işler. Reborn da çok güzel şarkı. Şarkının yarısından sonra 03.40’ta değişen ve kalp atışlarını andıran ritim, öncesindeki kemanlar, ardından başlayan kaos, ardından tatlı bir son. Güzel iş.

DJ Sivo’nun 10 şarkılık Griot albümü de haftanın sürprizlerinden oldu. Eskilerin compilation albümleri gibi, bir sürü sürpriz düeti getirdi beraberinde. Elbette ki en dikkat çekici olanı da Ceza ve Gazapizm ile olanıydı. Ben Fero ve Cash Flow ile Defkhan ve Yener Çevik düetleri de albümü açar açmaz acayip merak uyandırdı.

Sivo, uzun yıllardır Türkçe Rap’in önemli beatmakerlarından ve dj’lerinden oldu. Böyle bir albüm çok yakıştı onun diskografisine.

Ceza, Baskın şarkısında Suspus’taki flowlarını aratmadı. Satirik, kör göze parmaktan uzak bir miktar politik sözleri, bunları mükemmel kafiyelerle yapması enfes! “Sıcaktan bunalıyo’ mürettebatı/ Haberi yok, o köşkteki bi’ kaptan” Gazapizm’in bölümü de övgüye layık: “Sivo pikapına Hiza plağını tak” Türkçe Rap’in Gazapizm Ceza düetine kesinlikle ihtiyacı vardı. Soluk aldırdı.

Mehmet Mutlu ve Zeki Alper ikilisi Polen’in yeni single’ı “Yangın Var”, şarkı kadar klibiyle de öne çıkıyor. Bir önceki hafta yayımlanmış olsa da hafta boyunca dinledim. Akıllıca, muzip ve eğlenceli bir şarkı sunuyor Polen.

Hafif Düşüş EP’siyle de yerli sahnede çok sık rast gelmediğimiz türden başarılı elektronik-pop örnekler sunmuş grup, bir konserlik şarkıya çoktan sahip oldu. Umarım ilk fırsatta bir yerlerde denk düşerim performanslarına. Elde bir kadeh cin tonikle Hayallerim şarkısında iki yana sallanarak, oldschool havasıyla Koş şarkısında dans ederek güzel vakit geçirmek parlak bir plan.

Araff ve Kamufle’nin oynatan, göbek attıran rap şarkısı Yandım ile de çok eğlendiğimi söylemeliyim. Açıkçası şarkı öncesinde Araff’ı tanımıyordum. Bunu ayıp haneme yazayım. Kamufle, Instagram’dan paylaşınca zıpladım hemen şarkıya. Kamufle’nin nakaratta acayip eğlendiğini düşünmeden de edemedim. Berkay Işık’ın şahane beat’i de tabii buna sebep. Balık gözü lensle çekilmiş klibi de şarkı kadar renkli ve eğlenceli: “Rap dikenlidir aga olmaz papatya/ Ömür geçiyor aga bu sanatla/ İşim olmaz bir avuç salakla”

Kamufle ve klip demişken Lara Di Lara ile düeti Gidesim Var’ın klibi de ıskalanmasın.

Şehirden bunalmış şarkının sonunda kendinizi doğaya bırakma isteği duymuşken o zaman Bade Nosa’ya bağlanalım.

Söz ve müziği Bade Nosa’ya ait “Çiçek Gibi” rengarenk, umut dolu bir rüya, hevesli ve iyi niyetli bir dua gibi. Yolunuza ‘çiçek gibi’ şarkılar konsun istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka dinleyin: “Bir yanım güz olsun, Bir yanım yaz, Sağım kedi, solum keçi olsun/ Bir yanım kış olsun, Bir yanım bahar, Sağım köpek, solum kelebek olsun”

Şarkının düzenlemesinde, klasik gitarında ve buzukisinde de Ahmet Ali Arslan’ın imzası var. Bu da ne büyük bir şenliğin bizi beklediğini şarkıyı çalmadan söyler gibi zaten. Bade Nosa’nın sesi birden şölene çeviriyor.

Hüsnü Arkan’ın Çal Beyim’i de enfes olmuş. Ender Özkahraman’ın çizimleri çok şık olmuş. Hicvin, çok güçlü sözlerin neleri nasıl anlatabileceğini çok güzel örneği şarkı.

“Bize haram türküsünden çal beyim/ Zulmedenin korkusundan çal beyim/ Kapımızda kolluk olsun olmasın/ Burdan varan hakka doğru varmasın”

Haftanın “olmamış”ı da Teoman ve Sufle’nin Summer Wine cover’ı “Nasıl Güzel”. Eminim seveni çıkacaktır ama ben, “kalsın almayayımcılardan” olacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s